Xəbərlər, statistika və bələdçilər

Salvage title yenidən satış dəyəri: Nə qədər itirirsiniz və maksimum

Salvage title yenidən satış dəyərini 40-60% azaldır. Marka/model üzrə real aukşın-bazası ortaları, qiyməti maksimum etmək. 21M lot datasetindən aylıq yenilənir.

Charlotte-dakı bir satıcı keçən avqustda Facebook Marketplace-də 2018 Honda Pilot Touring siyahıya saldı. Təmiz xarici, 71,000 mil, tam xidmət qeydləri, son şinlər. Seçdiyi qiymət — $14,800 — Kelley Blue Book özəl-tərəf dəyərinə demək olar ki, dollar ilə bərabər idi. İki həftə, əlli üç mesaj, üç sınaq sürmə, $9,500-dən yuxarı sıfır təklif. Avtomobilin siyahısının ikinci sətrində açıqlanan 2022 Texas dolu hadisəsindən rebuilt title-i var idi. Alıcılar VIN-i işə saldılar, salvage tarixçəsini gördülər və Charlotte-də 2018 rebuilt Pilot üçün bazarın əslində ödədiyini təklif etdilər: təxminən $9,000-$10,000. Kelley Blue Book rebuilt title-ləri ayrıca qiymətləndirmir — əksər satıcılar satmağa cəhd edənə qədər bunu başa düşmür.

Bu, salvage və rebuilt title avtomobillərinin yenidən satış-dəyər reallığıdır. Endirimin əslində nə qədər böyük olduğu, boşluğu nəyin idarə etdiyi, aukşın datasından real ortalar və satıcı kimi rebuilt-bazar diapazonunun aşağı həddi əvəzinə yuxarı həddini bərpa etmək üçün edə biləcəyiniz yeddi konkret şey.

Data yenilənib 2026-05-10. 21M lot Copart və IAAI aukşın bazamızdan qaynaqlanır, aylıq yenilənir.

30 saniyəlik cavab — tipik 40-60% düşmə

Salvage-title avtomobil (salvage kimi satılır, hələ yenidənqurulmayıb) adətən müqayisəli təmiz-title pərakəndə dəyərinin 40-60%-ni yenidən satır. Rebuilt-title avtomobil (təmir olunub və yenidən yoxlanılıb) adətən müqayisəli təmiz-title pərakəndə dəyərindən 20-40% aşağı yenidən satılır. Heç bir endirim zamanla daralmır — rebuilt brand title-də əbədi qalır və avtomobilin bütün mülkiyyət həyatı boyu yenidən satışı basır.

Dəqiq endirim beş şeydən asılıdır: modelin hissə-tələbi profili, orijinal zədə növü, yenidənqurma keyfiyyəti, regional bazar və satışda sənədləşmə keyfiyyəti. Kaliforniyada ön-tərəf zədəsindən sonra tam qəbzlərlə yenidənqurulan Honda Civic 20% endirim mərtəbəsinə daha yaxın satılır. Floridada daşqın zədəsindən sonra nazik sənədləşmə ilə yenidənqurulan BMW 5-Series 50% endirim mərtəbəsinə daha yaxın satılır. Yayılma realdır və əksəriyyəti satıcının nəzarətindədir.

Title növü Təmizə qarşı tipik yenidən satış dəyəri (təmiz pərakəndənin %-i) $20,000 təmiz əsasında tipik $ itki
Təmiz 100% $0
Rebuilt 60-80% $4,000-$8,000
Salvage (salvage kimi satılır, sürülə bilən) 40-60% $8,000-$12,000
Parts-only 15-30% $14,000-$17,000
Certificate of destruction 5-15% (yalnız skrap dəyəri) $17,000-$19,000

Bunlar son 18 ayda 50+ ABŞ metrosunda 21M lot datasetimizdə aukşın-bazası ortalarıdır. Fərdi avtomobil nəticələri dəyişir — aşağıda metodologiyaya baxın.

Salvage statusu yenidən satış dəyərinə necə təsir edir — 5 mexanika

Endirim bir faktor deyil. Bu beş mexanizmin birləşməsidir, hər biri bərpa qiymətinin bir parçasına başa gəlir.

Alıcı havuzunun çökməsi

Təmiz-title 2018 Honda Pilot bütün istifadə edilmiş-avtomobil bazarında alıcılara malikdir: ailələr, kommutatorlar, inventar üçün alan dilerlər, fleet yenidənquranları, eksport ticarətçiləri. Rebuilt-title Pilot bu alıcı havuzunun təxminən 30-40%-nə malikdir — əsas banklar vasitəsilə maliyyələşən alıcılar, sığortaçısı rebuilt-də tam əhatə yazmayacaq alıcılar və yenidən satış-müdafiə səbəbləri üçün təmiz-title avtomobilləri sadəcə üstün tutan əksər nağd alıcılar hamısı uzaqlaşırlar. Daha kiçik havuz, daha az rəqabət, daha aşağı qiymət.

Maliyyələşmə həddləri

Əksər əsas banklar (Chase, Bank of America, Wells Fargo, Capital One Auto) rebuilt-title girovundan tamamilə imtina edir. Yerli kredit ittifaqları bəzən təmiz tariflərdən 1-3 nöqtə yuxarı rebuilt kredit yazır. İxtisaslaşdırılmış buy-here-pay-here kreditorları və diler-təşkil edilmiş rebuilt maliyyələşmə daha yüksək tariflərdə mövcuddur. Praktiki nəticə: avtomobilinizi başqa cür düşünəcək alıcıların təxminən yarısı ona qarşı kredit ala bilmir. Nağd və kredit-ittifaq alıcıları üstünlük təşkil edir və hər iki qrup qiymət endirimi gözləyir.

Sığorta həddləri

ABŞ-ın əsas daşıyıcılarının təxminən 30%-i rebuilt-title avtomobillərində tam əhatə yazır. State Farm, Allstate, Liberty Mutual, USAA, Travelers və American Family əksər ştatlarda imtina edir. Progressive, Geico (ştatdan asılı), Nationwide və Farmers 15-25% premium əlavə haqqı ilə yazır. Daha dərin rebuilt title sığorta bələdçisi 50-ştat və 10-daşıyıcı matrisini əhatə edir. Avtomobili sığortalaya bilməyən alıcılar onu almır və sığorta sualı təklif vermədən əvvəl alıcı havuzunun əhəmiyyətli bir hissəsini filtrlər.

Stiqma və qəbul edilmiş risk

Hətta rebuilt-title avtomobili maliyyələşdirə və sığortalaya bilən alıcılar belə qəbul edilmiş risk üzündən tez-tez bunu etməyəcəklər. Avtomobil bir dəfə total edildi. Yenidənqurma keyfiyyəti sex üzrə, ştat üzrə və yoxlayıcı üzrə dəyişir. Əvvəlcədən mövcud struktur zədə alışdan aylar sonra üzə çıxa bilər. Yenidənqurma yaxşı edildiyi halda da alıcılar bu riskləri qiymətləndirir. Stiqma endirimi mükəmməl yenidənqurulan avtomobildə də özlüyündə təxminən 10-15%-dir.

Ştat-by-ştat yenidən satış qaydaları

Bəzi ştatlar rebuilt avtomobilləri satmağı çətinləşdirir. Kaliforniya hər özəl-tərəf satışında odometr-bəyannamə açıqlaması və salvage-tarixçə açıqlaması tələb edir; açıqlamamaq rəsm iddiası üçün əsasdır. Massachusetts və Nyu Cersi title sənədində və satış sazişində salvage tarixçəsi tələb edir. Florida və Texasda zəif açıqlama qaydaları, lakin daha güclü alıcı-tərəfli title-çəkmə davranışı var — alıcılar ödəməzdən əvvəl öz NMVTIS və ya Carfax yoxlamasını işə salır. Satdığınız ştat endirimə 3-7% iki istiqamətdə təsir edir, əsasən alıcının öz due diligence-ə inamı vasitəsilə.

Salvage-in nə demək olduğu və necə təyin edildiyi haqqında daha dərin kontekst üçün, bizim salvage title izahatımıza baxın.

Real aukşın-bazası ortaları — əsas modellər

Burada əsas datadır. Nümunə Yanvar 2024-dən Aprel 2026-a qədər Copart və IAAI üzrə 21M+ lotdur, müqayisəli trim, mil zolağına (təmiz əsasının 10%-i daxilində) və metro regionuna filtrlənmişdir. Təmiz-title ortaları eyni trim, mil və regiona filtrlənmiş KBB, Edmunds, NADA və Cars.com siyahılarından çəkilir. Rebuilt-title ortaları eyni trim-ə filtrlənmiş Marketplace, Craigslist və diler siyahılarından çəkilir. Salvage ortaları bazamızdan birbaşa aukşın satılan qiymətlərdir.

Metodologiya

Nümunə ölçüsü: 21M+ aukşın lotu (Copart və IAAI) plus təmiz-title ortaları üçün cross-reference edilmiş təxminən 850,000 pərakəndə siyahı. Tarix diapazonu: Yanvar 2024-dən Aprel 2026-a. Yeniləmə ritmi: aylıq. Salvage ortaları üçün mənbə: bazamızda saxlanan Copart və IAAI aukşınlarından birbaşa satılan-qiymət qeydləri. Təmiz-title əsası üçün mənbə: daxili qeydlərimizlə cross-yoxlanmış KBB özəl-tərəf dəyəri plus pərakəndə-siyahı ortaları. Rebuilt ortaları üçün mənbə: pərakəndə-siyahı kazımaları plus rebuilt-title vahidlərdə daxili satış qeydlərimiz. Müqayisəlilik filtrləri: eyni model ili, eyni trim, əsasdan 10% daxilində mil, eyni regional bazar.

Bir neçə xəbərdarlıq. Salvage vahidlərdə aukşın-satılan qiymətlər alıcı haqqını daxil edir, lakin nəql və ya yenidənqurma xərcini deyil. Pərakəndə rebuilt ortaları özəl-tərəf satıcılarının faktiki açıqlamadan sonra aldıqlarını əks etdirir, bu da onların siyahıya saldığından aşağıdır. Outlier-lər (çox aşağı mil, çox yüksək mil, ekzotik damage kodlar) filtrlənir. Ortalar vergidən əvvəl və title-haqqından əvvəldir.

Yenidən satış-dəyər deltası üzrə əsas modellər

Marka / model Təmiz pərakəndə orta Salvage aukşın orta Rebuilt pərakəndə orta % delta (rebuilt vs təmiz) Nümunə ölçüsü
Honda Civic LX 2019 $17,800 $7,400 $13,200 -26% 4,820
Toyota Camry SE 2019 $19,400 $8,100 $14,300 -26% 4,165
Honda Accord EX-L 2018 $19,500 $8,500 $13,500 -31% 3,890
Toyota Corolla LE 2020 $18,200 $7,900 $13,800 -24% 3,710
Ford F-150 XLT 2019 $28,400 $13,200 $20,800 -27% 3,580
Chevrolet Silverado 1500 LT 2019 $26,800 $12,400 $19,500 -27% 3,210
Honda CR-V EX 2019 $21,500 $9,800 $15,800 -27% 2,975
Toyota RAV4 XLE 2020 $23,800 $11,400 $17,200 -28% 2,840
Nissan Altima SV 2019 $16,200 $6,400 $11,800 -27% 2,610
Hyundai Elantra SEL 2019 $14,800 $5,900 $10,800 -27% 2,395
Ford Escape SE 2019 $17,400 $7,200 $12,500 -28% 2,180
Toyota Tacoma SR5 2019 $28,400 $14,800 $21,600 -24% 2,045
Jeep Grand Cherokee Limited 2019 $24,200 $10,400 $16,800 -31% 1,920
Subaru Outback Limited 2019 $22,800 $10,200 $16,400 -28% 1,815
BMW 3 Series 330i 2018 $24,500 $9,800 $15,400 -37% 1,690
Mercedes-Benz C300 2018 $26,800 $10,200 $16,400 -39% 1,540
Audi A4 Premium 2018 $25,400 $9,800 $15,800 -38% 1,420
Lexus ES 350 2019 $28,400 $12,400 $19,200 -32% 1,310
Tesla Model 3 Long Range 2020 $32,800 $14,200 $21,400 -35% 1,180
Acura TLX Tech 2019 $22,400 $9,200 $14,800 -34% 1,065

Outlier-lər — ən kiçik və ən böyük delta

Cədvəldəki şablonlar ümumiləşdirilməyə kifayət qədər ardıcıldır. Əsas-axın yüksək-həcm modellər (Honda, Toyota, Ford, Chevrolet) 24-28% rebuilt endirim diapazonunda toplaşır. Premium və lüks markalar (BMW, Mercedes-Benz, Audi, Tesla, Lexus, Acura) 32-39% diapazonunda toplaşır, qismən gələcək uğursuzluqda hissə xərci daha yüksək olduğu üçün (daşıyıcılar və alıcılar riski qiymətləndirir), qismən premium istifadə edilmiş avtomobillər üçün alıcı havuzu daha kiçik və title brand-lərində daha riskdən qaçandır.

Datasetimizdə ən kiçik deltalar Toyota Tacoma (-24%) və Toyota Corolla (-24%) üzərindədir — hər ikisi qeyri-adi güclü hissə tələbi və mexanikləri, fleet operatorları və Toyotaları yenidənqurmalar üçün aktiv şəkildə üstün tutan yenidənquranları əhatə edən alıcı havuzu daşıyır. Ən böyük deltalar Mercedes-Benz C-Class (-39%), Audi A4 (-38%) və BMW 3 Series (-37%) üzərindədir — yenidənqurma keyfiyyətinin ən çox əhəmiyyət kəsb etdiyi və alıcı havuzunun ən mühafizəkar olduğu premium kiçik sedanlar.

Cədvəldə olmayan modellər üçün, əsas-axın markalarda 25-30% rebuilt endirim, premium markalarda 32-40% məqbul başlanğıc qiymətləndirməsidir. Sonra zədə növünə, regional bazara və sənədləşmə keyfiyyətinə uyğun düzəliş edin.

Salvage vs rebuilt — geri zərbə daha az ağrıdırmı?

Yenidənquranlardan ümumi sual: salvage avtomobili yenidənqurub rebuilt kimi satsam, onu salvage kimi satdığım üçün aldığımdan nə qədər çox bərpa edirəm?

Rebuilt-title tipik bərpa — salvage mərtəbəsindən 10-20% yuxarı

Yuxarıdakı cədvələ baxsanız, rebuilt-title yenidən satış qiyməti təmiz pərakəndənin təxminən 60-80%-i, salvage-title aukşın qiyməti isə təxminən 40-60%-idir. Salvage kimi satışdan rebuilt kimi satışa zərbə təmiz pərakəndə dəyərinin təxminən 15-25 faiz nöqtəsidir. $20,000 təmiz əsasında bu, yenidənqurmanı tamamlamaqdan əlavə $3,000-$5,000 yenidən satış bərpasıdır.

Lakin bu bərpa mənfəət deyil. Yenidənqurma xərcinə qarşı brüt gəlirdir. Əsas-axın modeldə tipik orta-tier yenidənqurma hissələrdə və əməkdə $3,500-$6,500 başa gəlir (premium markalarda daha çox, sadə kosmetik yenidənqurmalarda daha az). Ştat yoxlaması $40-$400 işləyir. Satıcının vaxtı və alət xərci realdır. Xalis yenidənqurma marjı tam-sex əmək tariflərində əksər işlərdə $0-$2,000 və satıcı işi şirkət daxilində edən mexanik olarsa $1,500-$4,500 düşür.

Yenidənqurma xərci vs yuxarı tərəf riyaziyyatı

Yenidənqurma riyaziyyatı üç alıcı profili üçün işləyir: şirkət-daxili əmək qabiliyyəti olan işləyən mexaniklər, boş qabiliyyəti olan kuzov sexləri və xüsusi platformada ixtisaslaşan yenidənqururlar (Toyota Tacoma yenidənqurucuları, Honda Civic yenidənqurucuları, F-150 yenidənqurucuları), dərin hissə və proses üstünlüyü olanlar. Hər kəs üçün, vaxt, kapital və risk nəzərə alındıqda riyaziyyat bərabər-noktasına yaxın və ya bir qədər mənfidir.

Salvage avtomobilini yenidən qurub mənfəət üçün yenidən satmağı gözləyərək almısınızsa, daha çox kapital yatırmadan əvvəl rəqəmləri dürüst işə salın. Aukşın endirimi realdır; yenidənqurma marjı çox vaxt deyil. Yenidənqurma kompromislərinin daha dərin analizi üçün, bütün 3 title növünü yan-yana müqayisə et və rebuilt title sığorta bələdçisi-nə baxın.

Salvage avtomobilin yenidən satış qiymətini maksimum etmək üçün 7 dəstəyici

Rebuilt və ya salvage avtomobili satırsınızsa, bu yeddi şey bərpa qiymətini bazar diapazonunun yuxarı həddinə doğru sürür. Əksər satıcılar onları atlayaraq $1,500-$4,000 masada qoyurlar.

1. Sənədləşmə — hər qəbzi saxlayın

Alıcılar tam sənədləşmə ilə rebuilt avtomobillərə daha çox ödəyirlər. Minimum fayl: ştat-buraxılmış rebuilt title sertifikatı, yenidənqurma yoxlama sertifikatı, VIN cross-istinadı ilə hər hissə qəbzi, hər əmək fakturası, yenidənqurma prosesinin fotoları (əvvəl, ərzində, sonra) və surəti varsa orijinal salvage title sənədi. Bu faylı olan satıcılar olmayan satıcılardan 8-15% daha çox bərpa edir. Alıcılar inam üçün ödəyəcəklər.

2. Ştat yenidənqurma yoxlama sertifikatı

Bəzi ştatlar başqalarından daha sərt yenidənqurma yoxlama sertifikatları verir. Kaliforniya-nın CHP-idarəli yoxlaması, Floridanın ştat ofisində tam VIN-və-hissələr yoxlaması və Nyu York-un DMV fiziki yoxlaması aşağı axın alıcılar tərəfindən ən hörmət edilənlərdir. Yoxlama güclü yoxlama proqramı olan ştatda edildisə, siyahıda qeyd edin. Zəif proqramı olan ştatda edildisə, ştat sənədini tamamlamaq üçün hörmətli mexanikdən üçüncü tərəf yoxlaması almağı düşünün.

3. Satış öncəsi təhlükəsizlik yoxlaması (3-cü tərəf)

Hörmətli müstəqil mexanikdən üçüncü tərəf təhlükəsizlik yoxlaması ($75-$200) bu siyahıda ən yüksək-ROI dəstəyicisidir. Yoxlama hesabatı alıcıların daha yüksək qiymətə razılaşmalarına icazə verən inam siqnalına çevrilir. Eyni avtomobildə yoxlamasız qiymətdən $1,000-$2,500 yuxarı bərpa edən satıcıları gördük. Yenidənqurma sexi ilə əlaqəsi olmayan mexanik seçin — müstəqillik vacibdir.

4. Təmir prosesinin fotoları

Alıcılar yenidənqurma keyfiyyətini görmək istəyir. Sənədləşdirilmiş əvvəl/ərzində/sonra foto dəsti (orijinal zədəni, gedişdə olan hissə əvəzlənməsini və bitmiş işi göstərən 15-30 foto) etibar qurur və alıcılara faktiki nəyin əvəzləndiyini doğrulamaq imkanı verir. Bu, premium markalarda xüsusilə materialdır, burada alıcılar yalnız-kosmetik yenidənqurmalara şübhəlidirlər. Yenidənqurma foto faylı olan satıcılar 5-10% daha yüksək son satış qiymətləri bildirirlər.

5. Qiymət strategiyası — KBB təmiz orta altında

KBB təmiz özəl-tərəf dəyərində siyahıya salmayın. Alıcılar VIN-i işə salacaq, salvage tarixçəsini görəcək və ya aqressiv şəkildə aşağı təklif edəcək, ya da uzaqlaşacaq. Rebuilt avtomobillər üçün sənədləşmə keyfiyyətindən və zədə növündən asılı olaraq KBB təmizinin 65-75%-də siyahıya salın. Aşkar etirazları söhbətdən çıxarın. Təmiz-title qiymətlərində siyahıya salan və rebuilt statusunu müdafiə etməyə çalışan satıcılar demək olar ki, həmişə daha uzun çəkər və daha az satarlar.

6. Kanal seçimi — özəl tərəf vs dilerə ticarət vs eksport

Rebuilt avtomobil satmaq üçün üç kanal, çox fərqli bərpa qiymətləri ilə.

Özəl tərəf (Facebook Marketplace, Craigslist, AutoTrader): ən yüksək bərpa qiyməti (adətən təmiz pərakəndənin 70-80%-i), lakin ən uzun satış-vaxtı (3-8 həftə) və ən çox açıqlama sürtünməsi. Vaxtı və səbri olan satıcılar üçün ən yaxşı.

Dilerə ticarət: ən aşağı bərpa qiyməti (adətən təmiz pərakəndənin 40-60%-i). Əksər dilerlər rebuilt-i ümumiyyətlə götürməyəcək və alanlar topdansatış-mərtəbə qiymətləndirməsi təklif edir. Tez çıxış etməli və özəl-tərəf əməliyyatlarını idarə etmək istəməyən satıcılar üçün ən yaxşı.

Xarici bazarlara eksport: orta bərpa (adətən təmiz pərakəndənin 60-70%-i) populyar ABŞ eksport modelləri (Toyota, Honda, Ford pikapları) üzərində. Həcmli eksport alıcıları title-brand tanınması daha zəif olan Afrikaya, Mərkəzi Amerikaya və Şərqi Avropanın hissələrinə göndərir. ABŞ-əsaslı eksport brokeri ilə işləmək tələb edir. Modeliniz populyar-eksport siyahısındadırsa, qiymət təklif etməyə dəyər.

7. Açıqlama dürüstlüyü — rəsmidən qoruyun

Title statusunu siyahıda, satış sazişində və alıcı ilə hər hansı əlaqədə yazılı olaraq açıqlayın. Rebuilt title-i gizlətmək əksər ştat istehlakçı-mühafizə qanunları altında rəsm məhkəməsinə (alıcı pulunu plus zərərləri tələb edir) gətirə bilər. Title-i gizlətməkdən qısamüddətli qiymət qazancı litiqasiya riski ilə müqayisədə cüzidir. Açıqlayın, onun üçün qiymət təyin edin və nə aldığını bilən alıcıya satın. Satışdan sonra öyrənən alıcı demək olar ki, həmişə məhkəməyə verir və rəsm dərəcəsi təcrübəli satıcıların həmişə əvvəlcədən açıqlamaları üçün kifayət qədər yüksəkdir.

Alıcılar salvage VIN-inizi necə doğrulayır — nə gözləmək

Hər hansı sofistikə edilmiş alıcı ödəməzdən əvvəl VIN-inizi üç mənbə vasitəsilə işə salacaq. Nə görəcəklərini bilmək qiymət gözləntilərini təyin etmək və boş göstərişlərdən qaçmaq üçün ən yaxşı yoldur.

Birincisi, təsdiqlənmiş təminatçı vasitəsilə NMVTIS ($2-5). NMVTIS VIN üçün title vermiş hər ştatı hər buraxılışda brand-i ilə göstərəcək — salvage hadisəsini, rebuilt yenidən buraxılışını və hər hansı sonrakı transferi. Bu federal title-brand reyestridir və ABŞ daşıyıcıları və DMV-lərinin bildirdiyi hər şeyi tutur.

İkincisi, Carfax və ya AutoCheck ($24-40). Carfax tək üçün $39.99 (2026-Q1 dərc edilmiş tarif, təminatçı ilə yoxlayın) və AutoCheck (Experian) tək üçün $24.99 (eyni xəbərdarlıq) tələb edir. Hər ikisi qəza qeydlərini, xidmət tarixçəsini, odometr tarixçəsini və əvvəlki-sahib sayını əlavə edir. Carfax qəzaların təxminən 80%-ni tutur; AutoCheck təxminən 70%-i tutur, lakin Carfax-ın bəzən qaçırdığı aukşın-evi qeydlərini daxil edir. Hər ikisi salvage hadisəsini aydın şəkildə göstərəcək.

Üçüncüsü, bizim aukşın-tarixçə bazamız (bu VIN-in bazar dəyərini pulsuz yoxlayın, pulsuz) orijinal Copart və ya IAAI aukşın qeydini göstərir: salvage-də satılan qiymət, satışda damage kodu, satış tarixi, aukşın yeri. Bu Carfax və AutoCheck-in həmişə daxil etmədiyi datadır və alıcıya avtomobilinizin salvage-də nə qədər dəyər təşkil etdiyi və hansı zədə vəziyyətində olduğu haqqında dəqiq oxunuş verir. Daha dərin ödənişli çəkiş üçün, tam VIN hesabatı əldə edin ($7.99) NMVTIS title-brand qeydi plus qəza və recall datasını paketləyir — Carfax-ın beşdə bir qiymətində eyni əhatə.

Satıcısınızsa, siyahıya salmazdan əvvəl öz VIN-iniz üzərində hər üçünü işə salın. Alıcının tapacağı nə olursa olsun, siz artıq onu görməli və ona cavabınız olmalıdır. Alıcının doğrulama prosesindəki sürprizlər müzakirə masasında sövdələşmələri öldürür.

Növbəti addımlar — siyahıya salmazdan əvvəl yoxlayın

Yenidən satış-dəyər riyaziyyatı rebuilt və salvage tənliyinin yarısıdır; qalanı alıcı-inamı riyaziyyatıdır. Sizə 60% əvəzinə təmiz pərakəndənin 75%-ni ödəyən alıcı sənədləşmə, yoxlama və doğrulana bilən title tarixçəsi üçün ödəyir. Siyahıya salmazdan əvvəl həmin faylı qurun.

Cari rebuilt və ya salvage inventarı üçün axtarış edirsinizsə: bazamızdakı bütün salvage-title avtomobilləri nəzərdən keçirin markalar, damage növləri və metro bazarları arasında canlı inventarı göstərir. Daha geniş title-status konteksti üçün, lüğət: salvage title bir paraqraflıq istinad verir, parts-only vs cert of destruction salvage-dən aşağı kənar halları əhatə edir və VIN hesabat təminatçılarını müqayisə et Carfax, AutoCheck və öz hesabatımız üzrə yan-yana. Bütün 3 title növünü yan-yana müqayisə et yazısı tam title-status şəklini istəyirsinizsə ən yaxşı bir-səhifəlik müqayisədir.

Tez-tez verilən suallar

Salvage title avtomobilin dəyərini nə qədər azaldır?

Salvage-title avtomobil (salvage kimi satılır, hələ yenidənqurulmayıb) adətən müqayisəli təmiz-title pərakəndə dəyərinin 40-60%-ni yenidən satır. Rebuilt-title avtomobil (təmir olunub və yenidən yoxlanılıb) adətən müqayisəli təmiz-title pərakəndə dəyərindən 20-40% aşağı yenidən satır. $20,000 təmiz əsasında, bu salvage kimi $8,000-$12,000 və rebuilt kimi $4,000-$8,000 dəyər itkisidir. Endirim zamanla daralmır — title brand qeyddə daimi qalır və avtomobilin bütün mülkiyyət həyatı boyu yenidən satışı basır.

Salvage avtomobilini ümumiyyətlə sata bilərəm?

Bəli, hər ABŞ ştatında. Salvage-title avtomobillər ictimai yollarda sürülə bilməz, lakin başqa alıcılara (yenidənquranlara, hissə hasilçılarına, ixracatçılara) qanuni olaraq satıla bilər. Rebuilt-title avtomobillər title statusunun tam açıqlanması ilə hər hansı alıcıya satıla bilər. Sürtünmə alıcı-havuzu ölçüsü və qiymətidir, qanunilik deyil. Əksər ştat istehlakçı-mühafizə qanunları satış sazişində salvage və ya rebuilt title-in yazılı olaraq açıqlanmasını tələb edir.

Rebuilt-title avtomobilini satış üçün necə qiymətləndirirəm?

Təmiz ekvivalenti üçün KBB özəl-tərəf dəyərinin 65-75%-də başlayın. Tam sənədləşmə (hissə qəbzləri, yenidənqurma fotoları, üçüncü tərəf yoxlama hesabatı) varsa və yoxlama güclü rebuilt-yoxlama proqramı olan ştatda edilmişdirsə (CA, FL, NY, PA) yuxarı düzəliş edin. Sənədləşmə nazikdirsə, yoxlama daha zəif ştatda (OH, IN) edilmişdirsə və ya zədə növü daşıyıcı-düşməni (su/daşqın, yanğın, altdaşıma) idisə aşağı düzəliş edin. Əksər rebuilt avtomobillər bu qiymət diapazonunda 4-8 həftədə satılır.

Carfax salvage title-ləri göstərir?

Bəli. Carfax federal title-brand reyestri NMVTIS-dən title brand datasını çəkir və hər hesabatda salvage hadisəsini bildirir. AutoCheck eyni şeyi edir. Hər iki hesabat salvage brand-i verən ştatı, tarixini və hər hansı sonrakı rebuilt-title yenidən buraxılışını göstərir. Data məcburidir: ABŞ daşıyıcıları və DMV-ləri 30 gün ərzində total-itki bəyannamələrini NMVTIS-ə bildirməyə qanuni olaraq borcludurlar və hər iki Carfax və AutoCheck NMVTIS-təsdiqlənmiş təminatçılardan qaynaqlanır.

Diler salvage ticarətini götürəcək?

Əksər franşizalı dilerlər salvage və ya rebuilt-title ticarətləri qəbul etməyəcək, çünki topdansatış alıcıları onları standart aukşın kanallarından götürməyəcək. Az sayda müstəqil dilerlər və salvage-ixtisas dilerləri onları təmiz pərakəndə topdansatışın 40-60%-də götürəcək. Rebuilt avtomobili tez ticarət etməyə ehtiyacınız varsa, aşağı təklif gözləyin və ya özəl şəkildə satmağa hazır olun.

Rebuilt-title avtomobili satmaq üçün ən yaxşı ay?

Yaz və erkən yay (Mart-İyun) ən güclü istifadə edilmiş-avtomobil tələbini və rebuilt avtomobillərdə ən yüksək bərpa qiymətlərini görür. Payız və qış (Oktyabr-Fevral) qiymətləri 5-10% aşağı görür. İl ərzində, rebuilt satmaq üçün ən pis vaxt regionda əsas hava hadisəsindən (qasırğa, dolu fırtınası) sonra dərhal — daşqın və dolu alıcıları endirimlə rebuilt inventarı ilə bazarı doldurur və qiymətləri basır.

Salvage avtomobili satmaq üçün yenidənqurmalıyam?

Bəzən. Salvage-yenidən satışdan rebuilt-yenidən satışa yenidənqurma zərbəsi təmiz pərakəndənin təxminən 15-25 faiz nöqtəsidir (təxminən $20,000 əsasında $3,000-$5,000). Yenidənqurma xərci adətən $3,500-$6,500 plus yoxlamadır. Xalis marj tam-sex əməyində $0-$2,000, özünüz əməyi edirsinizsə $1,500-$4,500-dur. Riyaziyyat işləyən mexaniklər, boş qabiliyyəti olan kuzov sexləri və platforma-ixtisaslı yenidənquranlar üçün işləyir. Hər kəs üçün, yenidənquranı satmaq adətən yenidənqurub yenidən satmaqdan daha təmizdir.

Alıcılar yenidənqurma keyfiyyətimi necə doğrulayır?

Sofistikə edilmiş alıcılar VIN-i NMVTIS, Carfax və ya AutoCheck və aukşın-tarixçə bazamız vasitəsilə işə salırlar. Onlar orijinal damage koduna, salvage-də satılan qiymətə, yenidənqurma yoxlama ştatına və hər hansı yenidən buraxılış təfərrüatlarına baxırlar. Sonra sənədləşmə faylınızı (hissə qəbzləri, fotolar, üçüncü tərəf yoxlaması) görmək gözləyirlər və çox vaxt öz mexaniklərindən alış-öncəsi yoxlama istəyirlər. Bütün bunları əvvəlcədən təşkil edən satıcılar etməyənlərdən 30-40% daha sürətli və 8-15% yüksək son qiymətlərdə bağlayır.

Bloqda daha çox: